Okolice Lourdes

 


Lourdes to niewielkie miasto, które położone jest u podnóża Pirenejów w południowo-zachodniej części Francji. Współcześnie znane jest głównie za sprawą objawień Matki Bożej, zaś dla wiernych to miejsce, który przynajmniej raz w życiu należy odwiedzić. I choć na pielgrzymów z całego świata czekają budynki sakralne, msze w różnych językach, to Lourdes jest czymś więcej.

W Accueil Norte Dame

Do Lourdes każdego roku przybywają wierni z całego świata w nadziei, że zostaną uleczeni tak, jak ci, którzy wraz z Bernadette przybyli, aby być świadkami jej spotkań z Matką Bożą. Z myślą o nich wszystkich powstał kompleks, w którym mogą spędzić dni w modlitwie i na rozważaniach. Accueil Norte Dame jest jednym z nich.

Można powiedzieć, że budynek ten to swoistego rodzaju połączenie szpitala z domem pielgrzyma. Został on zbudowany na terenie sanktuarium, wyposażony jest w wszystkie niezbędne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, zaś na miejscu pielgrzymi mogą skorzystać z opieki medycznej.


Coś dla duszy i oka

Na wiernych, którzy przybywają do Lourdes czekają nie tylko liczne budynki sakralne. Możliwość połączenia wiary z pięknem natury i licznymi atrakcjami mają ci wszyscy, którzy chcą połączyć duchowe przeżycie z przygodą. I tak, punktem godnym do odwiedzenia jest choćby zamek warowny w Lourdes. To niezdobyta forteca, ze szczytów której można podziwiać panoramę całego miasta, w tym również sanktuarium czy Pireneje.

Okolice Lourdes Zamek

Fot. Flickr Megan Allen Chateau Fort De Lourdes CC BY 2.0

Inną atrakcją, na którą warto zwrócić uwagę będą w Lourdes, jest szczyt górski Pic du Midi de Bigorre, który położony jest we francuskiej części Pirenejów. Warto wspomnieć, że na szczycie uruchomione zostało obserwatorium astronomiczne, które można zwiedzać.

Spotkanie z naturą

Uznaje się, że natura powinna być nieodłączną częścią ludzkiego życia. To namiastka biblijnego Raju, który czeka na wiernych w przyszłym, lepszym życiu. Ci wszyscy, którzy o świcie przekroczą główną bramę sanktuarium, nie powinni również zapomnieć o spotkaniu z pięknem. W niedalekiej odległości od Lourdes znajduje się kocioł lodowcowy, który uważa się za perłę dziedzictwa przyrodniczego Pirenejów. Miejsce to uznane jest za jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. To niespotykane walory krajobrazowe, które zapierają dech w piersiach. Takie też spotkanie z bezkresnymi łąkami, otwartą przestrzenią, świeżym powietrzem i odrobiną nieskażonej wody, może być dopełnieniem duchowych przeżyć i otwarciem się na świat wokół, dostrzeżeniem jego piękna.

Okolice Lourdes Cirque de Gavarnie

Fot. Flickr Eusebius@Commons Cirque de Gavarnie CC BY 2.0

 

Lourdes od 1858 roku intensywnie się rozrasta z myślą o wiernych, którzy przybywają z wszystkich kontynentów świata. Współcześnie to olbrzymie zaplecze turystyczne i udogodnienia dla tych, którzy są ograniczeni ruchowo. Nie można jednak zapomnieć, że Lourdes to również  walory przyrodnicze. To właśnie i przez nie można zbliżyć się do tajemnic Stwórcy.